Bemis Click & Clean Slim Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat Thermoset Plastic White (687PH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Scratch and heat-resistant thermoset plastic construction with anti-bacterial properties to inhibit the growth of bacteria. Features Click & Clean take-off for easy, hygienic cleaning without any buttons, with slow-close, adjustable stainless steel hinges to fit most toilets. Can be used for universal, top or bottom-fix pans.
- Adjustable Seat Hinges
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 80-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 405-455405-455 x 375mm
- 2 Year Guarantee
- Scratch & Heat-Resistant
View all: Bemis Toilet Seats
Scratch and heat-resistant thermoset plastic construction with anti-bacterial properties to inhibit the growth of bacteria. Features Click & Clean take-off for easy, hygienic cleaning without any buttons, with slow-close, adjustable stainless steel hinges to fit most toilets. Can be used for universal, top or bottom-fix pans.
- Adjustable Seat Hinges
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 80-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 405-455405-455 x 375mm
- 2 Year Guarantee
- Scratch & Heat-Resistant
View all: Bemis Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoset Plastic |
| Fixing Width Range | 80-180 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 405-455 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Click & Clean Slim |
| Model No | SF2015000 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 375 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2 kg |
| Width Banding | 375-379mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |