Bahco VDE Wire Stripper 6.5" (165mm) (785RE)
Two-component ERGO insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene base provides grip. For working on live equipment up to 1000V. Easy wire cutting and stripping pliers for copper and aluminium (stripping capacity: 0.5 to 5mm). High-performance alloy steel. Phosphate finish and anti-corrosion treated.
- Strips 5mm Cable
- Hardened Steel Blades
- Bi-Material Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- For Stripping Copper Wire up to 5mm
View all: Bahco Pliers & Cutters
Two-component ERGO insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene base provides grip. For working on live equipment up to 1000V. Easy wire cutting and stripping pliers for copper and aluminium (stripping capacity: 0.5 to 5mm). High-performance alloy steel. Phosphate finish and anti-corrosion treated.
- Strips 5mm Cable
- Hardened Steel Blades
- Bi-Material Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 1000V, Rated to 1000V AC
- For Stripping Copper Wire up to 5mm
View all: Bahco Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Brand | Bahco |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 1000V, Rated to 1000V AC |
| Length (Imperial) | 6.5 " |
| Length (Metric) | 165 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 2223 S-150 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Wire Strippers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Wire Stripper |
| Stripping Capacity | 5 mm |
| Style of Joint | Single |
| Suitable Stripping Material | Copper & Aluminium Cable |
| z1 - UK Manufacturer Name | SNA Europe |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | SNA Europe |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Antigua Ctra.Altube, Km 5.5, Vitoria-Gasteiz, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bahco.com |