Aurora ICE GU10 LED Light Bulb 500lm 5W (3276P)
ThermoTec technology utilises a combination of a highly efficient LED light source, aluminium heat sinking and thermoplastic material for long life and consistent performance. Produces more light whilst using less energy. EnFiniti edge-to-edge multifaceted polycarbonate lens creates low glare and a halogen like appearance.
- Warm White - 3000K
- Dimmable
- 500lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 5kWh/1000h Life
- 38° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
- Full Instant Light
View all: Aurora Light Bulbs
ThermoTec technology utilises a combination of a highly efficient LED light source, aluminium heat sinking and thermoplastic material for long life and consistent performance. Produces more light whilst using less energy. EnFiniti edge-to-edge multifaceted polycarbonate lens creates low glare and a halogen like appearance.
- Warm White - 3000K
- Dimmable
- 500lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 5kWh/1000h Life
- 38° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
- Full Instant Light
View all: Aurora Light Bulbs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Beam Angle | 38 ° |
| Brand | Aurora |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU10 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | ICE |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Product Diameter | 50 mm |
| Product Length | 57 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@auroralighting.com |