Arrow T50RED2 14mm 2-in-1 Staple Gun (173GL)
Combination staple gun and brad nailer with compact, ergonomic, easy-to-squeeze design. Features high/low power switch to adjust the drive force for hard and soft surfaces, non-slip handle for a solid grip, and convenient bottom-loading magazine for easy reloading and clearing jams. Staple-viewing window indicates when staples are running low. Ideal for installing insulation, upholstery, and general repairs.
- Fires Brads / Staples
- Magazine Window
- Carbon Steel Construction
- 6,8,10,12,14mm T50 Staples
- Polypropylene & Rubber Comfortable Contoured Handle
- Chrome-Plated
View all: Arrow Staplers & Riveters
Combination staple gun and brad nailer with compact, ergonomic, easy-to-squeeze design. Features high/low power switch to adjust the drive force for hard and soft surfaces, non-slip handle for a solid grip, and convenient bottom-loading magazine for easy reloading and clearing jams. Staple-viewing window indicates when staples are running low. Ideal for installing insulation, upholstery, and general repairs.
- Fires Brads / Staples
- Magazine Window
- Carbon Steel Construction
- 6,8,10,12,14mm T50 Staples
- Polypropylene & Rubber Comfortable Contoured Handle
- Chrome-Plated
View all: Arrow Staplers & Riveters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brad/Nail Capacity | 14 - 25mm |
| Brad/Nail Storage | Brads / Staples |
| Brand | Arrow |
| Compatible Staple Sizes | 6,8,10,12,14mm |
| Compatible Staple Types | T50 Staples |
| Construction Material (Hand Tools) | Carbon Steel |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 14 mm |
| Model Name | T50RED2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | 2-in-1 Staple Gun |
| Staples Included | Staples Not Included |