Aqualisa Uptown Chrome 116mm Standard Lever Mono Basin Pillar Tap With Clicker Waste (547AJ)
Stylish small basin mixer tap constructed with a solid brass body and durable zinc handles. Features a compact, high-performance design with a contemporary chrome finish, making it a suitable choice for modern bathroom spaces. Designed with a sleek pin lever control for easy temperature adjustment, this tap includes an integrated aerator for a softer, non-splash flow. Supplied with a metal click clack waste, it is compatible with both low and high-pressure water systems.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Brass Body with Zinc Handles
- Pin Lever
View all: Aqualisa Bathroom Taps
Stylish small basin mixer tap constructed with a solid brass body and durable zinc handles. Features a compact, high-performance design with a contemporary chrome finish, making it a suitable choice for modern bathroom spaces. Designed with a sleek pin lever control for easy temperature adjustment, this tap includes an integrated aerator for a softer, non-splash flow. Supplied with a metal click clack waste, it is compatible with both low and high-pressure water systems.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Brass Body with Zinc Handles
- Pin Lever
View all: Aqualisa Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Aqualisa |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4.48 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Model Name | Uptown |
| Model No | CB.SPT.19 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Height | 116 mm |
| Product Type | Pillar Tap |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.aqualisa.co.uk/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Filip Williotstraat 9, Antwerpen, Antwerp, 2600, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.aqualisainternational.com/ |
Product Contents
Tap, stainless steel flexible hoses (2), click clack waste and fixing kit.