Aqualisa Sierra Safe Touch Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (312HP)
Contemporary thermostatic mixer shower with safe touch valve and temperature override button for added safety. Suitable for all plumbing systems. Supplied with single-mode handset and adjustable height slider. Square design with a chrome finish.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.63Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Easy Fix Brackets
- Square Design
View all: Aqualisa Showers
Contemporary thermostatic mixer shower with safe touch valve and temperature override button for added safety. Suitable for all plumbing systems. Supplied with single-mode handset and adjustable height slider. Square design with a chrome finish.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 3.63Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Easy Fix Brackets
- Square Design
View all: Aqualisa Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 15.64 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 3.63 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Sierra Safe Touch |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 98 mm |
| Product Height | 43.5 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 281 mm |
| Range Name | Sierra |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 65 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 2.18 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Single-mode handset, metal hose, valve, soap dish, fixings, adjustable height slider and slider rail.