Aqualisa Lumi+ Mirrored 8.5kW Electric Shower (524AJ)
The Lumi+ 8.5kW electric shower combines practical features with a sleek mirrored fascia and integrated lighting. It includes temperature and power control dials, three power settings, an illuminated push power button, and a low water pressure indicator. The vertical light strip provides a visual signal when the shower is turning on or off, and flashes if low water pressure or over-temperature safety functions are triggered. The included 105mm Harmony handset offers five adjustable spray patterns and comes with a smooth, easy-clean hose. With 8 water and 6 electric entry points offering universal multi-fit compatibility, the Lumi+ is suitable for retrofit installations.
- Suitable for Cold Mains Water Only
- Delivers 2.7Ltr/min at 0.85bar
- 2 Year Guarantee
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Rotary Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- 8 Water & 6 Electric Entry Points
- Illuminated Push Power Button
- Low Water Pressure Indicator
View all: Aqualisa Showers
The Lumi+ 8.5kW electric shower combines practical features with a sleek mirrored fascia and integrated lighting. It includes temperature and power control dials, three power settings, an illuminated push power button, and a low water pressure indicator. The vertical light strip provides a visual signal when the shower is turning on or off, and flashes if low water pressure or over-temperature safety functions are triggered. The included 105mm Harmony handset offers five adjustable spray patterns and comes with a smooth, easy-clean hose. With 8 water and 6 electric entry points offering universal multi-fit compatibility, the Lumi+ is suitable for retrofit installations.
- Suitable for Cold Mains Water Only
- Delivers 2.7Ltr/min at 0.85bar
- 2 Year Guarantee
- Push-Button Start & Rotary Flow Control
- Rotary Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- 8 Water & 6 Electric Entry Points
- Illuminated Push Power Button
- Low Water Pressure Indicator
View all: Aqualisa Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Colour | Mirrored |
| Energy Rating | A |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 20 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 11 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 2.7 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.85 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Lumi+ |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 8.5 kW |
| Product Depth | 89 mm |
| Product Height | 393 mm |
| Product Type | Electric Shower |
| Product Width | 263 mm |
| Range Name | Lumi+ |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 105 mm |
| Shower Product Type | Electric |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.916 kg |
| Water Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.aqualisa.co.uk/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Filip Williotstraat 9, Antwerpen, Antwerp, 2600, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.aqualisainternational.com/ |
Product Contents
8.5kW electric engine, 550mm rail, rail ends, smooth hose, gel hanger, 105mm handset, pinch grip slider, fixtures and fittings.