Aqualisa Aquavalve Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (32030)
Mixer shower that uses water from both hot and cold water systems to create the perfect shower temperature. To increase performance you can add a pump: if you have a gravity-fed system. Maintains constant water temperature. Limescale-resistant. Pre-set maximium temperature.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 6Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Aqualisa Trusted Thermostatic Technology
- Safe for the Whole Family
View all: Aqualisa Showers
Mixer shower that uses water from both hot and cold water systems to create the perfect shower temperature. To increase performance you can add a pump: if you have a gravity-fed system. Maintains constant water temperature. Limescale-resistant. Pre-set maximium temperature.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 6Ltr/min at 0.1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Aqualisa Trusted Thermostatic Technology
- Safe for the Whole Family
View all: Aqualisa Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Aqualisa |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 18 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Aquavalve |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Height | 185 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 185 mm |
| Range Name | Aquavalve |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 90 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.77 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Mixer shower with valve, riser rail and shower head.