Adey Magnacleanse Central Heating Complete Solution Kit 22/28mm (206KJ)
Highly effective flushing system providing the complete system water treatment solution. Using MC+ chemicals, cleaner remains concentrated within the system throughout the cleaning process, maintaining effective ongoing protection for the boiler. Removes suspended black iron oxide in 2 hours. System water remains heated during the cleaning process, giving a faster and more effective clean. Saves water as drain-down only required at the end of the cleaning process.
- 2 Year Guarantee
- Removes Suspended Black Iron Oxide
- Saves Water
View all: Adey Central Heating Filters
Highly effective flushing system providing the complete system water treatment solution. Using MC+ chemicals, cleaner remains concentrated within the system throughout the cleaning process, maintaining effective ongoing protection for the boiler. Removes suspended black iron oxide in 2 hours. System water remains heated during the cleaning process, giving a faster and more effective clean. Saves water as drain-down only required at the end of the cleaning process.
- 2 Year Guarantee
- Removes Suspended Black Iron Oxide
- Saves Water
View all: Adey Central Heating Filters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Adey |
| Filter Depth | 230 mm |
| Filter Height | 430 mm |
| Filter Length | 360 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | Magnacleanse |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Central Heating Complete Solution Kit |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 22/28 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ADEY Innovation Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stonehouse, Gloucestershire, GL10 3EZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://adey.com/contact or info@adey.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Adey Innovation SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 119 bis Rue de Colombes, Asnières sur Seine, 92600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://adey.com/contact or info@adey.com |
Product Contents
RapidFlush filter, VibraClean, MagnaCleanse hose-to-valve connector, hose lengths (2), hose clamps (6), female cam locks (2), drain valve and tri clamp connectors (2).