Adey CP1-03-00022-01 2 Magnetic Filtration 22mm (49961)
Compact, highly efficient magnetic filter removes up to 100% of suspended black iron oxide, to protect and restore central heating systems. Rapid-fit connectors for quick installation and faster servicing.
- 2 Year Guarantee
- Compact Installation for Tight Spaces
- Rapid-Fit Connectors for Faster Servicing
View all: Adey Central Heating Filters
€158.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Compact, highly efficient magnetic filter removes up to 100% of suspended black iron oxide, to protect and restore central heating systems. Rapid-fit connectors for quick installation and faster servicing.
- 2 Year Guarantee
- Compact Installation for Tight Spaces
- Rapid-Fit Connectors for Faster Servicing
View all: Adey Central Heating Filters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Adey |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | MagnaClean Professional |
| Model No | CP1-03-00022-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 127 mm |
| Product Type | 2 Magnetic Filtration |
| Product Width | 295 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 22 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ADEY Innovation Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stonehouse, Gloucestershire, GL10 3EZ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://adey.com/contact or info@adey.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Adey Innovation SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 119 bis Rue de Colombes, Asnières sur Seine, 92600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://adey.com/contact or info@adey.com |
Product Contents
Filter, lid spanner, 2 x protective caps, valve spanner and 22mm olive and nut.