4lite Advantage Twin 5ft LED IP20 Batten 40W 4900lm 220-240V (919KK)
Energy efficient, polycarbonate LED batten with versatile, slimline design. Suitable for commercial and industrial applications. Easy installation, attaches to body with metal clips.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 4900lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 54,000 Hours Life
- 2 Year Guarantee
View all: 4lite LED Batten Lights
€21.45Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Energy efficient, polycarbonate LED batten with versatile, slimline design. Suitable for commercial and industrial applications. Easy installation, attaches to body with metal clips.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 4900lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 54,000 Hours Life
- 2 Year Guarantee
View all: 4lite LED Batten Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | 4lite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 54,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4900 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Advantage |
| Model No | 4L3/2012 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 24 mm |
| Product Type | IP20 Batten |
| Product Width | 75 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Twin |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 40kWh kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ansell Electrical Products LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 6b, Stonecross industrial estate, Warrington, Cheshire, WA3 3JD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ansell Sales & Distribution |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit G1, Calmount Park, Ballymount, Dublin, D12 TH56, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://4liteuk.com/contact/ |