3-in-One Oil Drip Can 200ml (59982)
Hundreds of uses around the home, garage or workshop. Prevents rust forming, ideal when sharpening chisels or planes.
View all: 3-in-One Oil Lubricants
Hundreds of uses around the home, garage or workshop. Prevents rust forming, ideal when sharpening chisels or planes.
View all: 3-in-One Oil Lubricants
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | 3-in-One Oil |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH210 Safety data sheet available on request. |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | Distillates (petroleum), hydrotreated light naphthenic; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 150 °C |
| Minimum Operating Temperature | -45 °C |
| Oil Base | Mineral |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Drip Can |
| Vocs Grams Per Litre | 0.0 g/l |
| Volume | 200 ml |