Gys 358508 Welding Electrodes 4.0mm x 350mm 15.12kg 330 Pack (858JA)
Universal rutile electrodes specially designed for MMA (ARC) welding in all positions, including flat, vertical and downward. Easy to ignite and weld to produce excellent bead aesthetics. Ideal for general purpose welding, metal construction work, repairing tanks, pipe work, locksmith, DIY and handicrafts. Supplied in 3 packs of 110 electrodes.
- Easy to Ignite & Weld
View all: Gys Welding Electrodes & Rods
Universal rutile electrodes specially designed for MMA (ARC) welding in all positions, including flat, vertical and downward. Easy to ignite and weld to produce excellent bead aesthetics. Ideal for general purpose welding, metal construction work, repairing tanks, pipe work, locksmith, DIY and handicrafts. Supplied in 3 packs of 110 electrodes.
- Easy to Ignite & Weld
View all: Gys Welding Electrodes & Rods
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Gys |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 358508 |
| Pack Size | 330 |
| Pieces in Pack/Case | 330 |
| Product Diameter | 4.0 mm |
| Product Length | 350 mm |
| Product Type | Welding Electrodes |
| Suitable Welders | Suitable for Arc Welders |
| Total Product Weight | 15.12 kg |
Product Contents
3 x packs of 4.0mm electrodes (110 per pack).