Fix-O-Moll Natural Square Self-Adhesive Parquet Glider 200mm x 200mm (457KF)
Multi-layered gliders designed to move chairs or tables smoothly, quietly and without damaging floors. Also suitable for smooth tiles, laminates, marble and plastic. The material combination of a soft sliding layer, firm stabilising layer and very strong adhesive provides optimum protection.
- For Smooth Floors
- Polyester Construction
- Reusable
- Extra Robust Stablising Layer
- Extra Strong Adhesion
- Immediate Full Adhesion
- Reduces Noise
- Cut to Size
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Multi-layered gliders designed to move chairs or tables smoothly, quietly and without damaging floors. Also suitable for smooth tiles, laminates, marble and plastic. The material combination of a soft sliding layer, firm stabilising layer and very strong adhesive provides optimum protection.
- For Smooth Floors
- Polyester Construction
- Reusable
- Extra Robust Stablising Layer
- Extra Strong Adhesion
- Immediate Full Adhesion
- Reduces Noise
- Cut to Size
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fix-O-Moll |
| Colour | Natural |
| Construction Material (Fixings) | Polyester |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 200 mm |
| Product Thickness | 5 mm |
| Product Type | Parquet Glider |
| Product Width | 200 mm |
| Shape | Square |
| z1 - UK Manufacturer Name | suki.international Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 27 Greville Street, London, EC1N 8SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | suki.international |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | suki strasse 1, D-54526 Lanscheid, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |