Scruffs Tech Hybrid Stretch Cargo Joggers Black Large 33" W 30" L (388EJ)
The Scruffs Tech Hybrid, 4-way stretch cargo joggers offer comfortable and durable workwear for trade professionals. These black slim fit work joggers are ideal for various on-site tasks and off-site jobs where flexibility and ease of movement are essential. Constructed from 90% nylon and 10% elastane, the fabric provides 4-way stretch for unrestricted movement. Abratect knee reinforcements ensure long-lasting durability, while double-stitched seams enhance overall resilience. Multiple utility pockets, including hip, cargo, and a zip pocket, securely store work essentials. An elasticated drawstring waistband provides a secure, adjustable fit, making these slim-fit work trousers a practical choice.
- Elasticated Waist
- 2 x Hip, 2 x Cargo & 1x Zip Pocket(s)
- Reinforced Knees
- Non-Breathable
- Hard-Wearing Recycled Nylon & Ripstop Fabric
- Built-In 4-Way Stretch For Flexibility & Movement
- Streamlined Slim Fit & Reinforced Stitching
- Splashproof Fabric Offers Light Protection
- Adjustable Drawstring Waistband For a Secure, & Adjustable Fit
- Durable 90% Nylon & 10% Elastane Construction
View all: Scruffs Work Joggers
The Scruffs Tech Hybrid, 4-way stretch cargo joggers offer comfortable and durable workwear for trade professionals. These black slim fit work joggers are ideal for various on-site tasks and off-site jobs where flexibility and ease of movement are essential. Constructed from 90% nylon and 10% elastane, the fabric provides 4-way stretch for unrestricted movement. Abratect knee reinforcements ensure long-lasting durability, while double-stitched seams enhance overall resilience. Multiple utility pockets, including hip, cargo, and a zip pocket, securely store work essentials. An elasticated drawstring waistband provides a secure, adjustable fit, making these slim-fit work trousers a practical choice.
- Elasticated Waist
- 2 x Hip, 2 x Cargo & 1x Zip Pocket(s)
- Reinforced Knees
- Non-Breathable
- Hard-Wearing Recycled Nylon & Ripstop Fabric
- Built-In 4-Way Stretch For Flexibility & Movement
- Streamlined Slim Fit & Reinforced Stitching
- Splashproof Fabric Offers Light Protection
- Adjustable Drawstring Waistband For a Secure, & Adjustable Fit
- Durable 90% Nylon & 10% Elastane Construction
View all: Scruffs Work Joggers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Scruffs |
| Clothing Material Percentages | 90% Nylon / 10% Elastane |
| Clothing Size Full Description | Large |
| Clothing Water Resistance | Splashproof |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Slim Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 75 cm |
| Leg Length (Inches) | 30 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Tech Hybrid |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Hip, 2 x Cargo & 1x Zip Pocket(s) |
| Product Type | Stretch Cargo Joggers |
| Reinforced Knees | Reinforced Knees |
| Waist Size (Centimetres) | 84 cm |
| Waist Size (Inches) | 33 " |
| Water Resistant | Splashproof |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |