Sylvania Sylflood Indoor & Outdoor LED Flood Light Black 78W 10000lm (148VN)
The Sylvania Sylflood LED flood light provides powerful and efficient illumination for various indoor and outdoor applications. This robust 78W floodlight delivers 10,000 lumens of cool white 3500K light, making it ideal for illuminating workshops, building sites, or large garden areas. Its durable, lightweight die-cast aluminium body and IP65 rating ensure protection against dust and water jets, suitable for commercial and domestic use. Installation is straightforward with the included universal mounting bracket, allowing for adjustable wall or ceiling mounting. The integrated LED offers a long 30,000-hour lifespan.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 10000lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable
- Universal Mounting Bracket & Vertical Tilt
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
View all: Sylvania Floodlights
The Sylvania Sylflood LED flood light provides powerful and efficient illumination for various indoor and outdoor applications. This robust 78W floodlight delivers 10,000 lumens of cool white 3500K light, making it ideal for illuminating workshops, building sites, or large garden areas. Its durable, lightweight die-cast aluminium body and IP65 rating ensure protection against dust and water jets, suitable for commercial and domestic use. Installation is straightforward with the included universal mounting bracket, allowing for adjustable wall or ceiling mounting. The integrated LED offers a long 30,000-hour lifespan.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 10000lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable
- Universal Mounting Bracket & Vertical Tilt
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
View all: Sylvania Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 3500 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Lens |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 10000 lm |
| Lm Band | 7501-10,000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Sylflood |
| Model No | 90160 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 78 W |
| Power Consumption (Band) | 76W or Greater |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 52 mm |
| Product Height | 190 mm |
| Product Type | Flood Light |
| Product Width | 125 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 78 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@sylvania-lighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Feilo Sylvania International Group Kft |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Duna Tower B building, 3rd floor, Népfürdő utca 22, Budapest, 1138, Hungary |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info.cee@sylvania-lighting.com |