Brackenheath Rex Indoor & Outdoor LED Floodlight Black 70W 8400lm (160TW)
The LED REX Slim Asymmetrical Floodlight delivers powerful, energy-efficient illumination for commercial and industrial spaces, producing an impressive 8,400 lumens from 70W in a clean 4000K cool white light. Its advanced asymmetrical beam design reduces glare while directing light precisely where it’s needed, making it ideal for car parks, loading bays and building exteriors. Built with a durable black aluminium body, toughened glass lens and a fully adjustable long mounting bracket, it offers both strength and installation flexibility. A wide voltage driver (100–240V) and IP65 weatherproof rating ensure reliable performance in demanding environments, while the included 0.5m power flex allows for easy installation.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 8400lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable & Tiltable
View all: Brackenheath Floodlights
The LED REX Slim Asymmetrical Floodlight delivers powerful, energy-efficient illumination for commercial and industrial spaces, producing an impressive 8,400 lumens from 70W in a clean 4000K cool white light. Its advanced asymmetrical beam design reduces glare while directing light precisely where it’s needed, making it ideal for car parks, loading bays and building exteriors. Built with a durable black aluminium body, toughened glass lens and a fully adjustable long mounting bracket, it offers both strength and installation flexibility. A wide voltage driver (100–240V) and IP65 weatherproof rating ensure reliable performance in demanding environments, while the included 0.5m power flex allows for easy installation.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 8400lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable & Tiltable
View all: Brackenheath Floodlights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable & Tiltable |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Brackenheath |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 8400 lm |
| Lm Band | 7501-10,000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Rex |
| Model No | BR3102 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 100-240 V |
| Product Depth | 41 mm |
| Product Height | 281 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 321 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 70 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Panattoni Park, Luton Road, Chalton, Bedfordshire, LU4 9TT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Deta Electrical Company Ltd. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 16 Ashbourne Industrial Estate, Ashbourne, Co. Meath, A84 W972, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.deta.co.uk/technical-support |