Lexco Pegasi Indoor Maintained or Non-Maintained Emergency Round LED Bulkhead Black 19W 1200-1900lm (477RE)
The Lexco Pegasi round LED bulkhead light in black provides reliable emergency lighting for commercial environments. This versatile LED bulkhead is suitable for corridors, stairwells, and workshops, offering both maintained and non-maintained operation with a self-test function. It features a robust polycarbonate body and an IP65 rating, ensuring durability and resistance to dust and water. The integrated LED delivers 1200-1900 lumens and a 3-hour emergency run time, with variable white colour temperatures from 3000K to 5700K. Installation is straightforward due to the hinged control gear tray, multiple cable entry points, and included fixings.
- 3 Hours Emergency Run Time
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 1200-1900lm
- Polycarbonate Body
- Plastic Lens
- Up to 50,000 Hours Life
- 7 Year Manufacturer's Guarantee, 4 Year Manufacturer's Guarantee for Battery Pack (T&Cs Apply)
- Flexible Ceiling & Wall Mounting Options
- Hinged Gear Tray & Multiple Cable Entries for Easy Installation
View all: Lexco Bulkhead Lights
The Lexco Pegasi round LED bulkhead light in black provides reliable emergency lighting for commercial environments. This versatile LED bulkhead is suitable for corridors, stairwells, and workshops, offering both maintained and non-maintained operation with a self-test function. It features a robust polycarbonate body and an IP65 rating, ensuring durability and resistance to dust and water. The integrated LED delivers 1200-1900 lumens and a 3-hour emergency run time, with variable white colour temperatures from 3000K to 5700K. Installation is straightforward due to the hinged control gear tray, multiple cable entry points, and included fixings.
- 3 Hours Emergency Run Time
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 1200-1900lm
- Polycarbonate Body
- Plastic Lens
- Up to 50,000 Hours Life
- 7 Year Manufacturer's Guarantee, 4 Year Manufacturer's Guarantee for Battery Pack (T&Cs Apply)
- Flexible Ceiling & Wall Mounting Options
- Hinged Gear Tray & Multiple Cable Entries for Easy Installation
View all: Lexco Bulkhead Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lexco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/5700 K |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Emergency |
| Emergency Lighting Maintained | Maintained or Non-Maintained |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Lens |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1200-1900 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee, 4 Year Manufacturer's Guarantee for Battery Pack (T&Cs Apply) |
| Model Name | Pegasi |
| Model No | 24PROBUL6 |
| Overall Light Width | 300 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 19 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered with Battery Backup |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 75 mm |
| Product Height | 300 mm |
| Product Type | Bulkhead |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 30 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 19 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |