Spa Freya Round 3-Light Bathroom Spotlight Black (791RM)
The Spa Freya round bathroom spotlight is a modern ceiling light designed to provide directional illumination. Featuring 3 adjustable heads mounted on a circular base, this matt black spotlight allows for precise light positioning, making it ideal for bathrooms, kitchens, and utility rooms. The compact modern design provides an unobtrusive finish, ideal for small to medium contemporary rooms. Constructed with a durable stainless steel body and a tempered glass diffuser, it offers an IP44 rating, ensuring suitability for the outside zone of a bathroom. This mains-powered fixture requires 3 x GU10 light bulbs and comes with fixings supplied for straightforward installation.
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- Modern Design
- Adjustable Heads
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 8W
- Round Shape Offers a Sleek & Minimalist Aesthetic
- 3 x Lights Offer Ample Illumination & Coverage
View all: Spa Bathroom Ceiling Lights
The Spa Freya round bathroom spotlight is a modern ceiling light designed to provide directional illumination. Featuring 3 adjustable heads mounted on a circular base, this matt black spotlight allows for precise light positioning, making it ideal for bathrooms, kitchens, and utility rooms. The compact modern design provides an unobtrusive finish, ideal for small to medium contemporary rooms. Constructed with a durable stainless steel body and a tempered glass diffuser, it offers an IP44 rating, ensuring suitability for the outside zone of a bathroom. This mains-powered fixture requires 3 x GU10 light bulbs and comes with fixings supplied for straightforward installation.
- IP44: For Bathroom Outside Zone
- Modern Design
- Adjustable Heads
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 8W
- Round Shape Offers a Sleek & Minimalist Aesthetic
- 3 x Lights Offer Ample Illumination & Coverage
View all: Spa Bathroom Ceiling Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Heads |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Spa |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 3 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 8 W |
| Model Name | Freya |
| Mounting Location | Ceiling |
| No. of Lights | 3-Light |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 130 mm |
| Product Type | Bathroom Spotlight |
| Product Width | 200 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 3 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |