Croydex Curved Shower Rod Aluminium Bright Chrome-Plated 2000mm (6199P)
Bright anodised aluminium rail with chrome-plated metal wall brackets. Sleek curved design increases showering space. Can be fitted within opposite walls for a straight run or on adjacent walls for an L-Shaped configuration. Supplied in two sections.
- Simple Screw-Fix Installation
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD108341SF
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Bright anodised aluminium rail with chrome-plated metal wall brackets. Sleek curved design increases showering space. Can be fitted within opposite walls for a straight run or on adjacent walls for an L-Shaped configuration. Supplied in two sections.
- Simple Screw-Fix Installation
- 22mm Diameter
- Concealed Fixings
- 2 Year Guarantee
- Model No: AD108341SF
View all: Croydex Shower Curtain Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Croydex |
| Colour | Bright Chrome-Plated |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Extendable | Non-Extendable |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | AD108341SF |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 420 mm |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Length | 2000 mm |
| Product Type | Shower Rod |
| Shape | Curved |
| Total Product Weight | 600 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |