Thomas Dudley Ltd 320mm Fixed Height Dual Cascade+ Syphon 1 1/2" (189CE)
Cascade+ 1-piece siphon. Compatible with most lever-operated cisterns. 6, 7 and 9 litre adjustable flushing volumes. Low and high level cone rings supplied.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 228mm Fixed Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Dual Flush Convertible to Single Flush
- Ultra Compact Design
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
Cascade+ 1-piece siphon. Compatible with most lever-operated cisterns. 6, 7 and 9 litre adjustable flushing volumes. Low and high level cone rings supplied.
- 1 1/2" BSP Outlet
- 6/7/9Ltr
- 228mm Fixed Overflow
- Internal Overflow Supplied
- Compatible with Most Lever-Operated Cisterns
- Dual Flush Convertible to Single Flush
- Ultra Compact Design
View all: Thomas Dudley Ltd Fill & Flush Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Height |
| Brand | Thomas Dudley Ltd |
| Compatible Cistern Description | Compatible with Most Lever-Operated Cisterns |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Operating Temperature | 3 to 25 °C |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 170 mm |
| Product Height | 320 mm |
| Product Type | Cascade+ Syphon |
| Valve Product Type | Siphons |
| Volume | 6/7/9 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 295 Birmingham New Road, Dudley, DY1 4SJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Thomas Dudley |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 104 Lower Bagot Street, Dublin 2, DO2 Y940, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.thomasdudley.co.uk/tyde/ |