Stuart Turner Flomate Mains Water Boosting Pump 1.5bar (80499)
Robust brass pump connects directly to incoming mains feed and boosts water pressure by 1.5bar with a maximum flow of 12Ltr/min. Integrated thermal overload protection. Fully automatic. Easy installation. For installation advice call PumpAssist 0800 31 969 80.
- Not Suitable for Gravity-Fed Systems
- G 3/4" Male
- Built-In Bypass Valve
- Continuous Rating
- Robust Brass Construction
- 2 Year Guarantee
- Quiet Operation
- Peripheral Design
- Continuous operation at 2.5Ltr/min and above
View all: Stuart Turner Shower Pumps
Robust brass pump connects directly to incoming mains feed and boosts water pressure by 1.5bar with a maximum flow of 12Ltr/min. Integrated thermal overload protection. Fully automatic. Easy installation. For installation advice call PumpAssist 0800 31 969 80.
- Not Suitable for Gravity-Fed Systems
- G 3/4" Male
- Built-In Bypass Valve
- Continuous Rating
- Robust Brass Construction
- 2 Year Guarantee
- Quiet Operation
- Peripheral Design
- Continuous operation at 2.5Ltr/min and above
View all: Stuart Turner Shower Pumps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | This product must be installed in accordance with the current Water Supply (Water Fittings) Regulations. |
| Bar Pressure | 1.5 bar |
| Brand | Stuart Turner |
| Connection Type | G 3/4" Male |
| Construction Material (Bathrooms) | Robust Brass Construction |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| IP Rating | IPX4 |
| Impeller Type | Single |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pump Flow Rate | 12 Ltr/min |
| Min Pump Flow Rate | 0.6 Ltr/min |
| Model No | Flomate |
| Noise Level at 1m | 48 dBA |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 231 mm |
| Product Length | 210 mm |
| Product Type | Mains Water Boosting Pump |
| Product Width | 130 mm |
| Pump Type | Booster |
| Total Product Weight | 5.2 kg |
| Valve Type | Built-In Bypass Valve |
Product Contents
Pump and anti-vibration feet.