Midbrass Compression Full Bore 3/4" Lever Ball Valve with Blue/Red Handles (879HK)
¾ turn operation. High quality CW617N brass construction. Fully recyclable.
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Drinking Water
- Not Demountable
- Interchangeable Blue & Red Lever Handles
View all: Midbrass Ball Valves
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 3 | €9.35 | - |
| 4 - 7 | €8.87 | Save 5% |
| 8 + | €8.40 | Save 10% |
¾ turn operation. High quality CW617N brass construction. Fully recyclable.
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Drinking Water
- Not Demountable
- Interchangeable Blue & Red Lever Handles
View all: Midbrass Ball Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 3/4 " |
| A Size Connection Type | Compression |
| Bore Size | 21 mm |
| Brand | Midbrass |
| Demountable | Not Demountable |
| Lockable | Without Locking Mechanism |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 19 Ltr/min |
| Max. Static Pressure | 25 bar |
| Max. Working Pressure | 16 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Operating Temperature | -10 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Product Type | Valves |
| Pipe Fitting Requirements | Can Be Fitted By Any Competent Person When Used With Water Systems |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Type | Lever Ball Valve |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable System | Suitable for Domestic Cold Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |
| Valve Ball Material | Chrome-Plated Brass Ball |
| Valve Body Material | Chrome-Plated Brass |
| Valve Handle Type | Interchangeable Blue & Red Lever Handles |
| Valve Operation Type | 1/4 Turn Operation |
| Valve Seat Material | PTFE Seat |
| With Anti-Blowout Stem | Without Anti-Blowout Stem |