Magnusson Interlocking Organiser 17 3/4" x 11 1/2" (545PJ)
This Magnusson organiser offers robust, secure storage for small parts and micro-equipment, essential for trade professionals and DIY enthusiasts. Its impact-resistant plastic construction and clear hinged lid with secure plastic clamps ensure contents are protected, and preventing migration during transport. Featuring two large and eight small removable organiser bins, it allows for customisable arrangement of screws, fixings, electrical connectors, and other components. The practical folding collapsible handle makes it easy to carry, and the strong interlocking latches allows stacking of multiple organisers. Provides efficient, space-saving storage in workshops, vans, or garages.
- Plastic Construction
- Hinged Lid With Plastic Clamps
- 2 x Large & 8 x Small Organiser Bins
- Self-Contained System
- Folding Collapsible Handle
View all: Magnusson Organisers
This Magnusson organiser offers robust, secure storage for small parts and micro-equipment, essential for trade professionals and DIY enthusiasts. Its impact-resistant plastic construction and clear hinged lid with secure plastic clamps ensure contents are protected, and preventing migration during transport. Featuring two large and eight small removable organiser bins, it allows for customisable arrangement of screws, fixings, electrical connectors, and other components. The practical folding collapsible handle makes it easy to carry, and the strong interlocking latches allows stacking of multiple organisers. Provides efficient, space-saving storage in workshops, vans, or garages.
- Plastic Construction
- Hinged Lid With Plastic Clamps
- 2 x Large & 8 x Small Organiser Bins
- Self-Contained System
- Folding Collapsible Handle
View all: Magnusson Organisers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Colour | Orange/Black |
| Construction Material (Access) | Plastic |
| Height (Imperial) | 3 3/4 " |
| Height (Metric) | 93 mm |
| Length (Imperial) | 17 3/4 " |
| Length (Metric) | 452 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 10 kg |
| No. of Compartments | 10 Compartments |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Interlocking Organiser |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Organisers |
| Width (Imperial) | 11 1/2 " |
| Width (Metric) | 292 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |