Grohe Start HP Rear-Fed Concealed Chrome Shower System (223YX)
Sleek and stylish shower system. Single-lever trim with 2-way diverter, paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box, for a concealed installation and a modern look. Grohe SilkMove ceramic cartridge for smooth control of water volume and temperature. 250mm head shower, with 380mm arm, delivers a soothing rain spray. 110mm hand shower has 2 x spray patterns via the Grohe SmartSwitch dial diverter: relaxing rain and a focused jet. Hand shower also has a shockproof silicone ring which protects against damage when dropped. Supplied with holder, shower outlet and a 1500mm VitalioFlex Comfort hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Easy to clean, hardwearing, long life finish. Installation of the trim is swift and easy and risk of leakage limited due to the Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.8Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Smooth Control
- SpeedClean Avoids Limescale Build-Up
View all: Grohe Showers
Sleek and stylish shower system. Single-lever trim with 2-way diverter, paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box, for a concealed installation and a modern look. Grohe SilkMove ceramic cartridge for smooth control of water volume and temperature. 250mm head shower, with 380mm arm, delivers a soothing rain spray. 110mm hand shower has 2 x spray patterns via the Grohe SmartSwitch dial diverter: relaxing rain and a focused jet. Hand shower also has a shockproof silicone ring which protects against damage when dropped. Supplied with holder, shower outlet and a 1500mm VitalioFlex Comfort hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Easy to clean, hardwearing, long life finish. Installation of the trim is swift and easy and risk of leakage limited due to the Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.8Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Smooth Control
- SpeedClean Avoids Limescale Build-Up
View all: Grohe Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.6 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start |
| Model No | 25292000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 502 mm |
| Product Height | 215 mm |
| Product Type | Shower System |
| Product Width | 250 mm |
| Range Name | Start |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 250 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 6580 g |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
Product Contents
Single-lever mixer with 2-way diverter, Universal rough-in box (1/2"), head shower set including horizontal shower arm, hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.