Croydex Abberton Toilet Seat Moulded Wood White (515CV)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Made from durable moulded wood with anti-bacterial treatment for easy cleaning, and adjustable plastic hinges. Simple to install without the need for additional tools. Top or bottom fixing.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 141-169mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 433-448433-448 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Made from durable moulded wood with anti-bacterial treatment for easy cleaning, and adjustable plastic hinges. Simple to install without the need for additional tools. Top or bottom fixing.
- Adjusts to Fit Most Pans
- Anti-Bacterial
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 141-169mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 433-448433-448 x 370mm
- 2 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjusts to Fit Most Pans |
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Moulded Wood |
| Fixing Width Range | 141-169 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 433-448 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Abberton |
| Model No | WL604522H |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 370 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top or Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 3346 g |
| Width Banding | 370-374mm |