Essentials Corsica Outdoor CFL Brick Light Stainless Steel (70544)
Aluminium main body, stainless steel cover and plastic housing.
- IP44: For Outdoor Use
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 40W
View all: Essentials Brick Lights
Aluminium main body, stainless steel cover and plastic housing.
- IP44: For Outdoor Use
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Max. Wattage: 40W
View all: Essentials Brick Lights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Essentials |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | Stainless Steel |
| Cut-Out Depth | 110 mm |
| Cut-Out Height | 90 mm |
| Cut-Out Width | 240 mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Corsica |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Height | 105 mm |
| Plate Width | 237 mm |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | CFL Brick Light |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |