Bosch 30-Grit Multi-Material Segmented Cutting Blade 85mm (60161)
Carbide-RIFF segment saw blade for routing wall joints and floor tiles. High-quality carbide grit for removing mortar and tile adhesive. Ideal for routing smaller cut-outs in soft wall tiles, routing grooves in porous concrete and for laying concealed cables and pipes. Provides a fine cut and extra long life. Suitable for use with Bosch multi-tools.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Fine Cut
View all: Bosch Multi Tool Blades
Carbide-RIFF segment saw blade for routing wall joints and floor tiles. High-quality carbide grit for removing mortar and tile adhesive. Ideal for routing smaller cut-outs in soft wall tiles, routing grooves in porous concrete and for laying concealed cables and pipes. Provides a fine cut and extra long life. Suitable for use with Bosch multi-tools.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
- Fine Cut
View all: Bosch Multi Tool Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 85 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.34 " |
| Blade Thickness | 2.5 mm |
| Brand | Bosch |
| Grit | 30 Grit |
| Grit Material | Carbide RIFF |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segment Hex Saw Blade |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sanding Material | Tile & Grout |
| Type of Cut | Fine Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |