Pro-Fix Adaptable Box 150mm x 75mm x 150mm (17308)
Galvanised steel adaptable box with knockouts.
- Galvanised Steel Construction
- Side Knockout
View all: Pro-Fix Junction Boxes
Galvanised steel adaptable box with knockouts.
- Galvanised Steel Construction
- Side Knockout
View all: Pro-Fix Junction Boxes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Pro-Fix |
| Construction Material (Electrical) | Galvanised Steel |
| External Depth | 75 mm |
| External Height | 150 mm |
| External Width | 150 mm |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Internal Depth | 72 mm |
| Internal Height | 147 mm |
| Internal Width | 147 mm |
| Knockout Position | Side Knockout |
| Knockout Size | 20 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. of Knockouts | 16 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Adaptable Box |