Norton Expert Hex Shank Diamond Tile VB Dry Core Bit 6cm x 68mm (394EC)
Norton Expert high performance dry drilling bit for hard tiles and stone. For use with handheld drills. Vacuum-brazed diamond edge delivers clean, chip-free holes and long-lasting performance. Pre-coated with cooling wax, and are self-cooling during operation. Norton Expert Diamond Core Bits offer highend results on ceramic, porcelain, marble, granite and gres.
- Suitable for Tile, Ceramic, Porcelain & Stone
- Dry Use Only
- For Combi Drills
- Steel 6mm Hex Shank
- Diamond Tip
- Fast Drilling Speed
View all: Norton Expert Drill Bits
Norton Expert high performance dry drilling bit for hard tiles and stone. For use with handheld drills. Vacuum-brazed diamond edge delivers clean, chip-free holes and long-lasting performance. Pre-coated with cooling wax, and are self-cooling during operation. Norton Expert Diamond Core Bits offer highend results on ceramic, porcelain, marble, granite and gres.
- Suitable for Tile, Ceramic, Porcelain & Stone
- Dry Use Only
- For Combi Drills
- Steel 6mm Hex Shank
- Diamond Tip
- Fast Drilling Speed
View all: Norton Expert Drill Bits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Norton Expert |
| Compatible Tool Type | Combi Drills |
| Drill Bit Type | Tile |
| Flute Type | Without Flute |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| PTA Shank Type | Hex Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 6 cm |
| Product Length | 68 mm |
| Product Type | VB Dry Core Bit |
| Shank Type (PTA) | 6mm Hex Shank |
| Suitable Drilling Applications | Tile |
| Suitable Drilling Surface Description | Tile, Ceramic, Porcelain & Stone |
| Tip Material | Diamond |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |