Milwaukee Wood Circular Saw Blades 216mm x 30mm 48/60T 2 Pieces (717GE)
Includes 48T Fast Cut Wood Blade and 60T Clean Cut Wood Blade. Blades are fashioned from high-grade, laser cut steel. PTFE coating keeps the blades cool during use and also prevents sticking for a quicker cut and protects against corrosion and the accumulation of resin. Laser cut vibration slots, filled with polyurethane, reduce vibration and increase the accuracy of the blade by isolating the teeth and acting as a shock absorber.
- For Circular & Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Fine Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Negative Rake Angle
- Low Kickback Design
- Teflon-Coated
- Premium, Cobalt-Infused Tungsten Carbide
- Sharp & Clean Cuts
View all: Milwaukee Circular Saw Blades
Includes 48T Fast Cut Wood Blade and 60T Clean Cut Wood Blade. Blades are fashioned from high-grade, laser cut steel. PTFE coating keeps the blades cool during use and also prevents sticking for a quicker cut and protects against corrosion and the accumulation of resin. Laser cut vibration slots, filled with polyurethane, reduce vibration and increase the accuracy of the blade by isolating the teeth and acting as a shock absorber.
- For Circular & Mitre Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.4mm
- Fine Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Negative Rake Angle
- Low Kickback Design
- Teflon-Coated
- Premium, Cobalt-Infused Tungsten Carbide
- Sharp & Clean Cuts
View all: Milwaukee Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 216 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Compatibility | Circular & Mitre Saws |
| Compatible Tool Type | Circular & Mitre Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.4 mm |
| Max. RPM | 2700 rpm |
| Model No | 4932479575 |
| Number of Teeth | 48/60 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Circular Saw Blades |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Hardwood, Softwood, Plywood, Chipboard & MDF |
Product Contents
2 x 216mm blades: 1 x 4932471316 (48T) and 1 x 4932471317 (60T).