Codelocks Medium Duty Push-Button Lock 55mm Stainless Steel (1446J)
Easy to fit, medium duty mechanical push-button lock with tubular latch, key override and optional holdback. Stainless steel with PVD, weather-resistant, low maintenance finish. Ideal for commercial buildings, hospitals, schools, hotel and leisure, warehouses, industrial buildings and transportation. Non-handed.
- 4-6 Digit Code Length
- 1 User Codes
- 8mm Follower
- Extended Knob
- Without Code-Free Mode
- Key Override
- Holdback Facility
- Suitable for Internal & External Use
- 14-Button Keypad
- Suitable for Internal & External Doors
View all: Codelocks Mechanical Push Button
Easy to fit, medium duty mechanical push-button lock with tubular latch, key override and optional holdback. Stainless steel with PVD, weather-resistant, low maintenance finish. Ideal for commercial buildings, hospitals, schools, hotel and leisure, warehouses, industrial buildings and transportation. Non-handed.
- 4-6 Digit Code Length
- 1 User Codes
- 8mm Follower
- Extended Knob
- Without Code-Free Mode
- Key Override
- Holdback Facility
- Suitable for Internal & External Use
- 14-Button Keypad
- Suitable for Internal & External Doors
View all: Codelocks Mechanical Push Button
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Metric) | 60 mm |
| Brand | Codelocks |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Stainless Steel |
| Door Thickness | 35-65 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| IP Rating | No IP Rating |
| Internal/External Usage | Internal & External |
| Ironmongery Colour | Stainless Steel |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Override Facility | Key Override |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 55 mm |
| Product Height | 141 mm |
| Product Type | Medium Duty Push-Button Lock |
| Product Width | 41 mm |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 1.18 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Codelocks International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Greenham Business Park, Albury Way, Berkshire, RG19 6HW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@codelocks.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Codelocks EU B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rigtersbleef-Aalten 4 (K1.01), Enschede, 7521 EB, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@codelocks.eu |
Product Contents
Keypad front plate, back plate, 2 x seals, backset latch, spindle, striking plate, latch support post, template and fixings.