Reolink P520 PoE or Mains-Powered Black Wired 6MP Indoor Round Fisheye Camera (529AK)
The Reolink P520 is a black wired 6MP indoor fisheye CCTV camera. It uses PoE technology for one-cable installation, transmitting data, audio and power simultaneously, and is also compatible with Reolink NVR (not included) for convenient footage storage and management. It delivers a full 360° panoramic view with 6MP high resolution, eliminating blind spots and capturing vivid details. It supports multiple installation methods, quad-view mode and fisheye dewarping for undistorted, flexible display. Equipped with smart human detection, it allows customizable motion zones and alarm delay to reduce false alarms, sending instant push alerts when humans are detected. It features infrared night vision with a 26ft monitoring distance, plus 2-way audio for real-time communication.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 6MP
- 8m Night Vision Range
- H: 180°,V:80°,D:180° Fixed Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Smart Person Detection
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
The Reolink P520 is a black wired 6MP indoor fisheye CCTV camera. It uses PoE technology for one-cable installation, transmitting data, audio and power simultaneously, and is also compatible with Reolink NVR (not included) for convenient footage storage and management. It delivers a full 360° panoramic view with 6MP high resolution, eliminating blind spots and capturing vivid details. It supports multiple installation methods, quad-view mode and fisheye dewarping for undistorted, flexible display. Equipped with smart human detection, it allows customizable motion zones and alarm delay to reduce false alarms, sending instant push alerts when humans are detected. It features infrared night vision with a 26ft monitoring distance, plus 2-way audio for real-time communication.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 6MP
- 8m Night Vision Range
- H: 180°,V:80°,D:180° Fixed Lens
- 2-Way Audio
- CMOS Sensor
- Push & Email Notifications on Alarm Activation
- Smart Person Detection
- Hub Not Required
View all: Reolink CCTV
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | Reolink |
| CCTV Connection Type | RJ45 |
| Cable Length | 1 m |
| Camera Colour | Black |
| Camera Lens Type | Fixed Lens |
| Camera Resolution | 6MP |
| Camera Shape | Round |
| Camera Use | Stand-Alone or Add to NVR |
| Compatibility | ONVIF |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Rate | 25 fps |
| Frequency Band (Smart) | Up to 100 MHz |
| IP Rating | IP00 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Infrared Night Vision Range | 8 m |
| Initial Connection Network | Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Mobile Alerts | Push & Email Notifications on Alarm Activation |
| Model Name/No | P520 |
| Network Standards (Full) | Wired via Ethernet |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | PoE or Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 126 mm |
| Product Height | 49 mm |
| Product Type | Fisheye Camera |
| Product Width | 126 mm |
| Recording Modes | Continuous, Motion Detection, Schedule & Alarm |
| Security Camera Product Type | Cameras |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Viewing Angle | H: 180°,V:80°,D:180 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wired |
| With Light | Spotlight |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |