No Nonsense Packing Tape Clear 50m x 48mm (965KH)
Single-sided, reinforced packaging tape. High adhesion makes it ideal for packing and bundling needs. Scissors or knife required for cutting. Reinforced with cross-weave fibreglass filaments.
- 50m x 48mm
- High Tensile Strength
- Tear-Resistant
- Moisture-Resistant
View all: No Nonsense Packing Tape
Single-sided, reinforced packaging tape. High adhesion makes it ideal for packing and bundling needs. Scissors or knife required for cutting. Reinforced with cross-weave fibreglass filaments.
- 50m x 48mm
- High Tensile Strength
- Tear-Resistant
- Moisture-Resistant
View all: No Nonsense Packing Tape
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Surface to which the tape is applied must be clean, dry, free of grease, oil or other contaminants. |
| Brand | No Nonsense |
| Colour | Clear |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Clear |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 50 m |
| Product Type | Packing Tape |
| Product Width | 48 mm |
| Temperature Range (Storage) | -10-60 °C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |