Fix-O-Moll Brown Round Self-Adhesive Felt Gliders 100mm x 200mm 5 Pack (209KF)
Felt gliders move furniture and objects on smooth surfaces, quietly, efficiently and without damaging the floor. Laminates, tiles and other sensitive surfaces are safely protected. Abrasion-resistant needle felt and strong adhesive, ensure a long service life.
- For Smooth Floors
- Polyester Construction
- Reusable
- Robust yet Gentle Sliding Layer
- Through-Dyed Fibres: No Discolouration
- Strong & Secure Adhesive
- Easy Attachment
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Felt gliders move furniture and objects on smooth surfaces, quietly, efficiently and without damaging the floor. Laminates, tiles and other sensitive surfaces are safely protected. Abrasion-resistant needle felt and strong adhesive, ensure a long service life.
- For Smooth Floors
- Polyester Construction
- Reusable
- Robust yet Gentle Sliding Layer
- Through-Dyed Fibres: No Discolouration
- Strong & Secure Adhesive
- Easy Attachment
View all: Fix-O-Moll Furniture Fixings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fix-O-Moll |
| Colour | Brown |
| Construction Material (Fixings) | Polyester |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Length | 100 mm |
| Product Thickness | 3 mm |
| Product Type | Felt Gliders |
| Product Width | 200 mm |
| Shape | Round |
| z1 - UK Manufacturer Name | suki.international Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 27 Greville Street, London, EC1N 8SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | suki.international |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | suki strasse 1, D-54526 Lanscheid, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |