FloPlast Rigid Straight Extension Piece White 250mm (12078)
250mm. Integral sealing diaphragm allows up to 5° misalignment in any direction.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
View all: FloPlast Pan Connectors
250mm. Integral sealing diaphragm allows up to 5° misalignment in any direction.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
View all: FloPlast Pan Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Cut to Size | Can be Cut to Size |
| Flexibility | Rigid |
| Inlet Connection Size | 100 mm |
| Inlet Connection Type | Push-Fit |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | SP104 |
| Outlet Connection Size | 110 mm |
| Outlet Connection Type | Push-Fit |
| Pack Size | 1 |
| Pan Connector Type | Straight |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 250 mm |
| Product Type | Extension Piece |
| Toilet Fitting Type | Pan Connectors |
| With Boss Inlet | Without Boss Inlet |