FloPlast Flexible Straight Connector White 160-300mm (17529)
Polypropylene, flexible pan connector with an adjustable working length from 160-300mm and 110mm outlet. Will bend up to 90° for awkward alignment.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
- Flexible Working Coverage 160-300mm
View all: FloPlast Pan Connectors
Save73%
€2.95Inc Vat
Was €10.95
Check stock in your local store
This item is store collection only
Polypropylene, flexible pan connector with an adjustable working length from 160-300mm and 110mm outlet. Will bend up to 90° for awkward alignment.
- Polypropylene Construction
- 110mm Outlet
- 100mm Inlet
- Flexible Working Coverage 160-300mm
View all: FloPlast Pan Connectors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Flexibility | Flexible |
| Inlet Connection Size | 100 mm |
| Inlet Connection Type | Push-Fit |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | SP106 |
| Outlet Connection Size | 110 mm |
| Outlet Connection Type | Push-Fit |
| Pack Size | 1 |
| Pan Connector Type | Straight |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 160-300 mm |
| Product Type | Connector |
| Toilet Fitting Type | Pan Connectors |
| With Boss Inlet | Without Boss Inlet |