Bosch Straight Shank Double-Flute Brad Point Wood Drill Bit 16mm x 160mm (556VV)
Offers precise drilling in soft and hard wood and can be used for through-holes and pocket holes. Extremely sharp drill bit with a centring tip for exact hole positioning. Tear-free holes are produced by high quality shoulder cutters with precise edges. For exact results, the 2 flutes prevent material from clogging the hole and provide good material removal. Cylindrical shank compatible with 3-jaw drill chucks.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 10mm Straight Shank
- High-Speed Steel Self-Centering Tip
- 100mm Working Length
- For Use with 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
View all: Bosch Drill Bits
Offers precise drilling in soft and hard wood and can be used for through-holes and pocket holes. Extremely sharp drill bit with a centring tip for exact hole positioning. Tear-free holes are produced by high quality shoulder cutters with precise edges. For exact results, the 2 flutes prevent material from clogging the hole and provide good material removal. Cylindrical shank compatible with 3-jaw drill chucks.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 10mm Straight Shank
- High-Speed Steel Self-Centering Tip
- 100mm Working Length
- For Use with 3-Jaw Chuck Machines on Rotary Action
View all: Bosch Drill Bits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bosch |
| Drill Bit Type | Brad Point |
| Flute Type | Double-Flute |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 2608596313 |
| Overall Length | 160 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 16 mm |
| Product Type | Drill Bit |
| Shank Type (PTA) | 10mm Straight Shank |
| Suitable Drilling Applications | Wood |
| Suitable Drilling Surface Description | Soft & Hard Wood |
| Tip Material | High-Speed Steel |
| Tip Type | Self-Centering Tip |
| Working Length | 100 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |