DEWALT DCG200T2-GB 125mm 54V 2 x 6.0Ah Li-Ion XR FlexVolt Brushless Cordless Wall Chaser (967KJ)
Brushless cordless wall chaser for enhanced performance in demanding applications. Delivers a maximum cutting depth of 32mm into solid concrete with an adjustable cutting width from 8 to 35mm. Features wireless tool control, tool-free cutting depth adjustment, electronic clutch and ergonomic handle. Supplied in a deep TSTAK kit box with 2 x premium diamond blades.
- 2 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- 60min Charge Time
- Cutting Width: 35mm
- Cutting Depth: 32mm
- Dust Extraction Facility
- All-Metal Gearing
- Hard Start
- Guide Wheels
- Ergonomic Handle
- Brushless Motor
View all: DEWALT Wall Chasers
Brushless cordless wall chaser for enhanced performance in demanding applications. Delivers a maximum cutting depth of 32mm into solid concrete with an adjustable cutting width from 8 to 35mm. Features wireless tool control, tool-free cutting depth adjustment, electronic clutch and ergonomic handle. Supplied in a deep TSTAK kit box with 2 x premium diamond blades.
- 2 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- 60min Charge Time
- Cutting Width: 35mm
- Cutting Depth: 32mm
- Dust Extraction Facility
- All-Metal Gearing
- Hard Start
- Guide Wheels
- Ergonomic Handle
- Brushless Motor
View all: DEWALT Wall Chasers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 6.0 Ah |
| Battery Technology | XR FlexVolt |
| Blade Description | Diamond Blade |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Cutting Depth Capacity | 32 mm |
| Cutting Width | 35 mm |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCG200T2-GB |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 54 V |
| Product Type | Wall Chaser |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 4.2 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCG200T2-GB, premium diamond blades (2), multi-voltage charger, spacers (3, 6, 9 and 12mm), chisel, hex blade wrench, chisel, 6.0Ah XR Flexvolt batteries (2) and deep TSTAK kit box.