YBS Airtec Double Reflective Foil Insulation 25m x 1.5m (50913)
Easy to install, lightweight, high performance aluminium bubble insulation membrane. Acts by trapping air within the bubble structure while creating low emissivity air spaces from foil-faced outer layers, enhancing overall thermal capabilities. Made with two layers of high-grade aluminium sheet for maximum thermal performance. Reduces the risk of condensation. Due to reflective cavities when in application, thermal resistance can increase to 1.465m²K/W.
- Aluminium & Plastic Construction
- Core Thermal Resistance up to 0.140m²K/W
- Thickness: 4mm
- Suitable for Walls, Roofs & Under Suspended Floors
- Equivalent to 55mm Polystyrene
- CFC/HCFC free
- Time-Saving
- Typically Used for New Builds, Refurbishment & to Insulate Behind Dry Lining
- Suitable For Domestic Use
- Reflective Cavities Increase Thermal Resistance up to 1.465m²K/W
View all: YBS Loft Insulation
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Easy to install, lightweight, high performance aluminium bubble insulation membrane. Acts by trapping air within the bubble structure while creating low emissivity air spaces from foil-faced outer layers, enhancing overall thermal capabilities. Made with two layers of high-grade aluminium sheet for maximum thermal performance. Reduces the risk of condensation. Due to reflective cavities when in application, thermal resistance can increase to 1.465m²K/W.
- Aluminium & Plastic Construction
- Core Thermal Resistance up to 0.140m²K/W
- Thickness: 4mm
- Suitable for Walls, Roofs & Under Suspended Floors
- Equivalent to 55mm Polystyrene
- CFC/HCFC free
- Time-Saving
- Typically Used for New Builds, Refurbishment & to Insulate Behind Dry Lining
- Suitable For Domestic Use
- Reflective Cavities Increase Thermal Resistance up to 1.465m²K/W
View all: YBS Loft Insulation
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | YBS |
| Construction Material (Building) | Aluminium & Plastic |
| Core R-Value | 0.140 m²K/W |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | Installing insulation can help reduce heat being lost through the property's structure. This can help reduce your home's energy consumption. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Airtec |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 25 m |
| Product Thickness | 4 mm |
| Product Type | Double Reflective Foil Insulation |
| Product Width | 1.5 m |
| Standard | NHBC Accepted. |
| Suitable Installation Location | Suitable for Walls, Roofs & Under Suspended Floors |