Swirl Toilet Seat Duraplast White (807TX)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Duraplast toilet seat that fits most toilets.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 130-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 418-465 418-465 x 378mm
- 2 Year Guarantee
View all: Swirl Toilet Seats
Duraplast toilet seat that fits most toilets.
- Adjustable Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 130-180mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 418-465 418-465 x 378mm
- 2 Year Guarantee
View all: Swirl Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Swirl |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 130-180 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 418-465 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 378 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.94 kg |
| Width Banding | 375-379mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |