Croydex Vendee Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat Polypropylene White (753KK)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Durable, white polypropylene plastic toilet seat. An anti-bacterial treatment makes it easy to clean. Quick-release, soft close hinges.
- Adjustable Seat Hinges
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 414-464414-464 x 373mm
- 2 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Durable, white polypropylene plastic toilet seat. An anti-bacterial treatment makes it easy to clean. Quick-release, soft close hinges.
- Adjustable Seat Hinges
- Anti-Bacterial
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top or Bottom Fix
- 110-200mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 414-464414-464 x 373mm
- 2 Year Guarantee
View all: Croydex Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Croydex |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Polypropylene |
| Fixing Width Range | 110-200 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 414-464 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Vendee |
| Model No | WL401722SFH |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 373 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top or Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 1.3 kg |
| Width Banding | 370-374mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Croydex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Central Way, Andover, Hampshire, SP10 5AW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@croydex.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | MIL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 8 Purcellsinch Ind Est, Dublin Road, Kilkenny, R95 HP71, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | euinfo@croydex.co.uk |