Crown Soft-Close with Quick-Release Toilet Seat Thermoset Plastic White (867RM)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Oval design in durable thermoset plastic. Features soft close, adjustable top fix hinges and single button release for cleaning. Ideal for use as a replacement seat for Ideal Standard WC ranges.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 135-175mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 400-440400-440 x 369mm
- 2 Year Guarantee
- Thermoset Plastic Construction
View all: Unbranded Toilet Seats
Oval design in durable thermoset plastic. Features soft close, adjustable top fix hinges and single button release for cleaning. Ideal for use as a replacement seat for Ideal Standard WC ranges.
- Adjustable Seat Hinges
- Soft-Close with Quick-Release Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Top Fix
- 135-175mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 400-440400-440 x 369mm
- 2 Year Guarantee
- Thermoset Plastic Construction
View all: Unbranded Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Seat Hinges |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoset Plastic |
| Fixing Width Range | 135-175 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 400-440 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Crown |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 369 mm |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Seat Fixing Positions | Top Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.6 kg |
| Width Banding | 365-369mm |