Organ-X Fly XL Trap (756JP)
Non-toxic solution to fly problems. Using fast-catch technology, each trap can catch up to 40,000 flies. Can be used in gardens or outside farm buildings, animal housing and industrial sites. Bag is made from durable plastic with a strong handle, reducing the risk of breakage and leakage. Add water to dissolve sachet.
- For use Against Flies
- Plastic Construction
- For Outdoor Use
- Fast-Catch Technology
- Catches up to 40,000 Flies
- Non-Toxic
View all: Organ-X Rat & Mouse Traps
Non-toxic solution to fly problems. Using fast-catch technology, each trap can catch up to 40,000 flies. Can be used in gardens or outside farm buildings, animal housing and industrial sites. Bag is made from durable plastic with a strong handle, reducing the risk of breakage and leakage. Add water to dissolve sachet.
- For use Against Flies
- Plastic Construction
- For Outdoor Use
- Fast-Catch Technology
- Catches up to 40,000 Flies
- Non-Toxic
View all: Organ-X Rat & Mouse Traps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Organ-X |
| Construction Material (Safety) | Plastic |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Pheromone |
| Pest Control Type | Lethal |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 320 mm |
| Product Length | 240 mm |
| Product Type | XL Trap |
| Product Width | 85 mm |
| Suitable Pests | Fly |