Wiss M-6R Metalmaster Offset Left Aviation Snip 12½" (317mm) (575GM)
Designed with offset carbon steel blades allowing straight or circle cuts to be made easily and safely. Ideal for cutting mild steel up to 1.2mm. Fitted with red vinyl grips.
- Cuts 1.2mm Steel
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Blades
- Plastic Non-Slip Handle
- Locking Handle
- Left Hand/Straight Cut
View all: Wiss Tin Snips
Designed with offset carbon steel blades allowing straight or circle cuts to be made easily and safely. Ideal for cutting mild steel up to 1.2mm. Fitted with red vinyl grips.
- Cuts 1.2mm Steel
- Drop-Forged & Heat-Treated Carbon Steel Blades
- Plastic Non-Slip Handle
- Locking Handle
- Left Hand/Straight Cut
View all: Wiss Tin Snips
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Description | Carbon Steel Blade |
| Brand | Wiss |
| Cutting Angle | Offset Left |
| Cutting Capacity | 1.2 mm |
| Length (Imperial) | 12½ " |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | M-6R Metalmaster |
| Model No | WISM6R |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Aviation Snips |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Aviation Snip |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Sheet Metal |