Milwaukee Packout Hex Shank Socket Set 16 Pieces (366CX)
Socket set with 6 gripping points and non-slip hex geometry to prevent socket and fastener rounding. Shockwave Impact Duty steel offers strength and durability. Deep wall construction provides clearance for protruding bolts. Features dual hole design and groove for security accessories, as well as stamped and ink filled diameter markings with wear-resistant laser etched part numbers. 16 piece set.
- Chromium Steel 1/2" Straight Shank
- 1/2" Socket Drive Sizes
- Ball Socket Lock
- Chrome-Plated
View all: Milwaukee Drill Bits
Socket set with 6 gripping points and non-slip hex geometry to prevent socket and fastener rounding. Shockwave Impact Duty steel offers strength and durability. Deep wall construction provides clearance for protruding bolts. Features dual hole design and groove for security accessories, as well as stamped and ink filled diameter markings with wear-resistant laser etched part numbers. 16 piece set.
- Chromium Steel 1/2" Straight Shank
- 1/2" Socket Drive Sizes
- Ball Socket Lock
- Chrome-Plated
View all: Milwaukee Drill Bits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Carrying Facility | Without Carrying Facility |
| Compatible Tool Type | Impact Drivers |
| Drill Bit Type | Nut Driver |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 1356 Nm |
| Metric or Imperial | Metric |
| Model Name | Packout |
| Model No | 4932480943 |
| PTA Shank Type | Hex Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 16 |
| Product Type | Socket Set |
| Shank Type (PTA) | 1/2" Straight Shank |
| Socket Drive Size | 1/2" |
| Socket Product Type | Deep |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow, Buckinghamshire, SL7 1YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, Winnenden, 71364, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |
Product Contents
16 x ½″ mpact sockets deep (10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 and 75 mm extension) and 4932464083 Packout compact organizer.