Magnusson Straight Tin Snips 10" (250mm) (1792V)
Robust Magnusson straight tin snips designed for efficient and precise cutting work on various materials, including sheet metal. The durable manual 250mm tin snips are ideal for plumbers, roofers, and general fabricators needing reliable straight cuts. The blades are crafted from hard-wearing chrome vanadium steel, which is drop-forged and heat-treated for enhanced strength and longevity. A comfortable bi-material soft-grip handle ensures secure handling and reduced fatigue during prolonged use, and a spring-loaded action (with safety lock) makes light work of demanding cutting tasks.
- Cuts 2mm Multi-Material
- Drop-Forged & Heat-Treated Chrome Vanadium Steel Blades
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Without Locking Mechanism
View all: Magnusson Tin Snips
Robust Magnusson straight tin snips designed for efficient and precise cutting work on various materials, including sheet metal. The durable manual 250mm tin snips are ideal for plumbers, roofers, and general fabricators needing reliable straight cuts. The blades are crafted from hard-wearing chrome vanadium steel, which is drop-forged and heat-treated for enhanced strength and longevity. A comfortable bi-material soft-grip handle ensures secure handling and reduced fatigue during prolonged use, and a spring-loaded action (with safety lock) makes light work of demanding cutting tasks.
- Cuts 2mm Multi-Material
- Drop-Forged & Heat-Treated Chrome Vanadium Steel Blades
- Bi-Material Soft-Grip Handle
- Without Locking Mechanism
View all: Magnusson Tin Snips
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Description | Blade Included |
| Blade Material | Chrome Vanadium Steel |
| Brand | Magnusson |
| Cutting Angle | Straight |
| Cutting Capacity | 2 mm |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Tin Snips |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Tin Snips |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Sheet Metal |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |