Hilka Pro-Craft Plastic Fuel Can Green 10Ltr (840FY)
Lightweight jerry can. Ideal in an emergency. Colour-coded for safe identification of fuels. Made from durable plastic. Supplied with easy to use flexible spout.
- Flexible Spout
View all: Hilka Pro-Craft Fuel Pumps & Cans
Lightweight jerry can. Ideal in an emergency. Colour-coded for safe identification of fuels. Made from durable plastic. Supplied with easy to use flexible spout.
- Flexible Spout
View all: Hilka Pro-Craft Fuel Pumps & Cans
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hilka Pro-Craft |
| Colour | Green |
| Construction Material (Car & Van) | Plastic |
| Litre Capacity | 10 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 18 cm |
| Product Height | 30 cm |
| Product Type | Fuel Can |
| Product Width | 31 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hilka Tools (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Roebuck Place, 110 Roebuck Road, Chessington, KT9 1EU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hilka Tools (Ireland) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 3D North Point House, North Point Business Park, New Mallow Road, Cork, T23AT2P, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |