Highlife Bathrooms Tolsta Cool Touch Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Shower (269PW)
Thermostatic mixer shower with height-adjustable handset on riser rail (730mm). Multi-function handset with easy-clean nozzles and a handset holder that can be easily adjusted with one hand. Includes cool-touch bar valve and paddle-style hand shower with easy-clean nozzles. Safety temperature control set to 38°C (can be overridden if required). Adjustable bracket for retro-fitting. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 9.0Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- Retro-Fit Riser Rail
- Multi-Mode-Spray Pattern Shower Head
View all: Highlife Bathrooms Showers
Thermostatic mixer shower with height-adjustable handset on riser rail (730mm). Multi-function handset with easy-clean nozzles and a handset holder that can be easily adjusted with one hand. Includes cool-touch bar valve and paddle-style hand shower with easy-clean nozzles. Safety temperature control set to 38°C (can be overridden if required). Adjustable bracket for retro-fitting. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 9.0Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 5-Spray Pattern Shower Head
- Retro-Fit Riser Rail
- Multi-Mode-Spray Pattern Shower Head
View all: Highlife Bathrooms Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 85 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 30.7 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 9.0 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Tolsta Cool Touch |
| Model No | 13040 |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 94 mm |
| Product Height | 730 mm |
| Product Type | Shower |
| Product Width | 266 mm |
| Range Name | Tolsta Cool Touch |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 105 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.8 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Cool-touch bar valve, riser rail with wall brackets (2), 5-mode paddle style handset and 1.5m hose.