DEWALT Adjustable Wrench 8" (182KY)
Lightweight adjustable wrench with a phosphate finish. Precision jaws and laser-etched markings for precise adjustments. Comfortable handle with flared ends to prevent hand slipping off when using.
- 32mm Jaw Opening
- Steel Construction
- Solid-Forged
- Phosphate Finish
- Metal Handle
View all: DEWALT Wrenches
Lightweight adjustable wrench with a phosphate finish. Precision jaws and laser-etched markings for precise adjustments. Comfortable handle with flared ends to prevent hand slipping off when using.
- 32mm Jaw Opening
- Steel Construction
- Solid-Forged
- Phosphate Finish
- Metal Handle
View all: DEWALT Wrenches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 32 mm |
| Max. Jaw Opening (Band) | 30-39mm |
| Model No | DWHT80267-0 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Adjustable Wrench |
| Wrench Product Type | Adjustable |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |